FMV Özel Ayazağa Işık Lisesi English Speaking Union Münazara Ligi Şampiyonu


15-16 Mart 2014 tarihlerinde English Speaking Union tarafından organize edilen "ESU Turkey Debate League", İTÜ Ekrem Elginkan Lisesi ev sahipliğinde gerçekleşmiştir. İki gün devam eden turnuvaya okulumuz FMV Özel Ayazağa Işık Lisesinin yanı sıra Kabataş Lisesi, MEF Lisesi, İstanbul Amerikan Robert Lisesi, İTÜ Ekrem Elginkan Lisesi, Galatasaray Lisesi ve Açı Lisesi temsilcileri katılmıştır. Hem kapalı hem açık konular üzerine her biri yaklaşık 50 dakika süren münazara maçları yapılmış ve ikinci günün sonunda okulumuz ve İstanbul Amerikan Robert Lisesi finale yükselebilen iki takım olmuştur.

12 Mayıs 2014'te İngiltere'nin İstanbul Başkonsolosluğunda, İngiltere Başkonsolosu Leigh Turner'ın da katılımıyla düzenlenen final maçında İstanbul Amerikan Robert Lisesiyle karşılaşan okulumuz İngilizce Münazara Takımı öğrencileri Melisa Işık, Yeler Tola ve Kayra Güler "Çin'de ekonomik stabilitenin sağlanması için demokratik reformlar olmalı." konusu üzerine yaptıkları münazara maçında rakip takımı yenerek "ESU Turkey Debate League, 2014" şampiyonu olmuştur. İngilizce Münazara Takımımız turnuva şampiyonluğu plaketini ve sertifikalarını Başkonsolos Leigh Turner ve ESU Türkiye Başkanı Dr. Rıza Kadılar'dan almıştır. 

 

Turnuvaya katılan 30 öğrenci arasından en yüksek puan alan ilk 10 öğrencinin de belirlenip açıklandığı turnuvada en iyi konuşmacı ödülünü İstanbul Amerikan Robert Lisesinden Asli Doğa Munzur alırken okulumuz öğrencilerinden Kayra Güler 4, Yeler Tola 6. ve Melisa Işık 7. olmuştur.

Münazaraya katılan Başkonsolos Leigh Turner, kendisinin de Cambridge Üniversitesi mezunu olduğunu ve eğitimi süresince çok sayıda münazaraya katıldığını belirtirken münazaranın eğitimdeki yerinin önemini vurgulamış ve kültürlerinin önemli bir parçasını oluşturduğunu söylemiştir.

 

İngiliz Kraliyet Ailesi himayesindeki ve amacı gençlere uluslararası arenada kendilerini en iyi şekilde ifade edebilmelerini sağlayacak imkânlar sunmak olan Eglish Speaking Union Türkiye'nin Başkanı Dr. Rıza Kadılar ise ESU Türkiye olarak münazara anlayışını Türkiye çapında yaymak istediklerini ve bu amaçla Kadir Has Üniversitesinde 12-17 Haziran 2014 tarihlerinde yapılacak ve eğitimcileri arasında Harvard, Oxford ve Cambridge Üniversitelerinde münazara konusunda uzman eğitmenlerin de olduğu bir İngilizce Münazara Akademisi düzenleyeceklerinin müjdesini vermiştir.

Münazara etkinliğinde görev alan ve başarılı olan FMV Özel Ayazağa Işık Lisesi İngilizce Münazara Kulübü öğrencilerini kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.