IB PROGRAMI CAS PROJESİ

2014-2015 Eğitim-Öğretim Yılı itibarıyla Uluslararası Bakalorya Programı için yetkilendirilen FMV Özel Ayazağa Işık Lisesi; IB Diploma Programı çerçevesinde, İstanbul'un iki büyük okulu ile birlikte önemli bir CAS projesi başlatmıştır.


Creativity (yaratıcılık), Action (etkinlik) ve Service (toplum hizmeti) kelimelerinin ilk harflerinin kısaltılmasıyla oluşan ve IB Diploma Programı'nın vazgeçilmez bir parçası olan CAS'ın temel amacı; öğrencilerin akademik çalışmalar dışında, yaşayarak ve tecrübe kazanarak öğrenmelerini sağlamaktır.


Değer merkezli bir eğitim ve öğretimi amaçlayan CAS çerçevesinde IB öğrencilerimiz; FMV Özel Erenköy Işık Lisesi ve Terakki Vakfı Okulları öğrencileriyle ortak oldukları projenin ilk ayağını 16-17 Ocak, ikinci ayağını ise 16-17 Mayıs 2016 tarihinde Bursa'da bulunan Büyükorhan Kınık İlköğretim Okulunda gerçekleştirmişlerdir. Öğrencilerimiz burada, maddi imkânları kısıtlı öğrencilerle bir araya gelmiş ve çeşitli etkinlikler gerçekleştirmiştir.


Üç okuldan toplam 85 IB öğrencisinin katıldığı projede, öğrencilerimiz başarılı bir ekip çalışmasıyla, altı saat süresince 2,3 ve 4. sınıf öğrencilerine; İngilizce şarkı söyleme, kartpostal hazırlama, el işi ve resim çalışmaları, duvar boyama, fen deneyleri ve ritim çalışması gibi birçok keyifli aktivitede eşlik etmişlerdir. Planlanan etkinliklerde azimle çalışan, uygulamada oldukça başarılı olan öğrencilerimiz; farklı okullardan gelen arkadaşlarıyla iş birliği içinde çalışmış ve çalışmalar süresince tüm hareketlerinin etik açıdan yaratacağı etkiyi dikkate alan davranışlar sergilemişlerdir.


16 Ocak 2016'da ziyaret süresince, Büyükorhan Kınık İlköğretim Okulu Müdürü, öğretmenleri ve öğrencileriyle birlikte, okulun fiziksel ve sosyal imkânlarının yetersizliği ve diğer ihtiyaçları konusunda görüşmeler de yapılmış ve çözüm önerileri geliştirilmiştir. İlk günün sonunda üç okulun öğrencileri bir araya gelerek bir toplantı gerçekleştirmiş ve bu toplantının sonucunda okulun imkânlarını genişletmek adına bir kampanya başlatılmasına karar verilmiştir.


Başlatılan kampanya sonucunda, Feyziyeliler Işıklılar Derneği, FMV Özel Ayazağa Işık Lisesi, FMV Özel Ispartakule Işık Lisesi, FMV Özel Işık Lisesinin de katkılarıyla okulun ihtiyaçları karşılanmış ve öğrencilerimiz tarafından 16 Mayıs 2016'da Büyükorhan Kınık'a gidilerek teslim edilmiştir.


Gün sonunda üç okuldan tüm öğrenciler kaldıkları otelin toplantı salonunda biraraya gelerek proje değerlendirme toplantısı yapmışlar ve kazanımlarını birbirleriyle paylaşmıştır.


17 Mayıs 2016 Cumartesi günü ise Cumalıkızık köyüne gidilerek önceden CAS (Creativity-Yaratıcık) kapsamında TITC dersinde araştırmasını yaptıkları Cumalıkızık köyünün kısa belgeselini çekmişlerdir.


Tüm bu etkinlikler sonunda öğrencilerimiz, CAS programının hedeflediği önemli kazanımları elde etmenin mutluluğuyla İstanbul'a dönmüşlerdir.