SÖYLEŞİ: Yrd. Doç. Dr. Orhan ÇEKİÇ ile "Atatürk ve Cumhuriyet"

FMV Özel Ayazağa Işık Lisesi Kütüphanesi etkinlikleri kapsamında, 19 Kasım 2015 Perşembe günü Sayın Orhan Çekiç ile "Atatürk ve Cumhuriyet" konulu söyleşi gerçekleştirilmiştir.

Maltepe Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bölümü Başkanı ve aynı üniversitenin Atatürk Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü olan Yrd. Doç. Dr. Orhan Çekiç; fiilen üstlendiği görev ne olursa olsun, 40 yıldan buyana Cumhuriyet Tarihine ilişkin araştırmaları aralıksız sürmekte, dizi konferanslarında, hazırlayıp sunduğu TV programlarında, Yakın Çağ Tarihi'ni, Cumhuriyet'in kazanımlarını, Kurtuluş Savaşı'nı, Atatürk'ü ve devrimlerini özveriyle anlatmaktadır.

Akademisyen, yazar ve tarihçi Sayın Orhan Çekiç'e göre; Mustafa Kemal'in Samsun'a çıktığı dönemdeki koşulları, Cumhuriyet'e giden yolu ve gerçekleri belgelere dayanarak okumak ve gerçek bilgiye odaklanarak okuyucuya ulaştırmak büyük önem taşımaktadır. Bu bağlamda gerçekleştirdiği söyleşisinde Sayın Orhan Çekiç; Türk milletinin Mustafa Kemal Paşa önderliğinde yeniden dirilişini ve bağımsız yaşamak için başlattığı mücadeleyi; Türk tarihinde önemli bir dönüm noktası olan Cumhuriyet sürecini özgün anlatımı ve özgül bilgisiyle büyük bir heyecana dönüştürmüştür. FMV Özel Ayazağa Işık Lisesi öğrencileri ve öğretmenleri olarak bizlere "Atatürk ve Cumhuriyet" konusundaki tarihsel perspektifi sunan ve bilgisel odaklı paylaşımı gerçekleştiren Sayın Orhan Çekiç'e teşekkürü büyük bir borç biliyoruz.

 

Yalçın Yalçınkaya

Kütüphane Sorumlusu