FMV ÖZEL AYAZAĞA IŞIK LİSESİ DEBATE SOCIETY KULÜBÜ, "ULUSLARARASI PRAG DEBATE SPRING 2017" MÜNAZARA TURNUVASINDA...

FMV Özel Ayazağa Işık Lisesi Debate Society Kulübü, 16-21 Şubat 2017 tarihleri arasında Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag kentinde 4 kıta, 16 ülkeden 225 lise öğrencisinin 48 takım olarak yarıştığı "Prag Debate Spring 2017" adlı uluslararası münazara şampiyonasına 10 öğrencisi ile 2 takım ve 2 jüri üyesi olarak katılmıştır.

Çek Cumhuriyeti'nin en köklü ve prestijli üniversitelerinden biri olan Prag Charles Üniversitesi, Hukuk Fakültesi'nde gerçekleştirilen turnuvaya, Debate Society Kulübü öğrencilerinden Alara Kumru, Arda Sepici, Beliz Soysal, Cem Yılmaz, Doğa Alpay, Emel Turgay, Fatma Tekin, Kaan Dığdığoğlu münazır olarak Mihriban Yalınkılıç ve Zeynep Akçakaya ise jüri üyesi olarak katılmışlardır. Ayazağa Işık Debate Society takımları İtalya, Slovenya, Bangladeş, Gürcistan, Hindistan, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Macaristan, Ürdün, Hırvatistan ve Romanya takımlarıyla her biri yaklaşık 50 dakika süren 6 münazara maçı yapmışlar ve münazara karşılaşmalarının devamında yaptıkları konuşmalar üzerine yaklaşık 40 dakika süren geri bildirim alarak münazara bilgilerini geliştirmişlerdir. Okulumuz takımları, sabah 09.00 akşam 20.00 saatleri arasında yaptıkları 6 maçın 4'ünü kazanmış; politik, ekonomik ve sosyal konular üzerine argümanlar geliştirip tezlerini savunmuş; savundukları konularda gelen soruları cevaplandırmışlardır. Öğrencilerimiz bu şekilde uluslararası platformlarda fikirlerini paylaşabilme deneyimini yaşamışlardır.

Turnuvaya, İngilizce münazaradaki geçmiş başarıları, deneyimleri sebebiyle jüri üyesi olarak kabul edilen öğrencilerimiz Mihriban Yalınkılıç ve Zeynep Akçakaya da başarılı bir turnuva geçirmişlerdir. Danimarka, Slovenya, Bangladeş, İtalya, Dubai, Hindistan, Gürcistan ve Romanya ve Macaristan takımlarının maçlarını ana jüri üyesi olarak yönetmiş, değerlendirmiş ve kazanan takımı açıklamış; her bir yabancı münazırın performansı üzerine yaklaşık 30-40 dakika geri bildirim vermişlerdir. Jüri üyesi olarak performansının yüksek olması sebebiyle finallere kalan son 16 takımı yönetecek jüri üyeleri arasına girmeyi başaran tek Türk jüri üyeleri olmaları da bizi hem okul hem de ülke olarak gururlandırmıştır.          

Münazara konuları aşağıdaki gibidir:

This house regrets that the western democracies have failed to support the democratic change in Syria by a timely intervention.

This house believes that the Paris Agreement is not effective enough to combat with climate change.

This house believes that businesses should be able to deny service to a customer if the request conflicts with the owner's religious belief.

This house would ban the fortune telling.

Turnuvaya katılarak hem ülkemizi hem de okulumuzu başarıyla temsil eden okulumuz Debate Society öğrencilerini ve turnuvayı düzenleyen Chech Debate Society Başkanları Vaclav Soukup, Richard Gracla'ya ve Jan Novotny teşekkür ediyor ve başarılarının devamını diliyoruz.