Etem Çalışkan Söyleşisi

Ata'mızın ebediyete uğurlanışının 77. yılında yıllarca hayranlıkla baktığımız Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün birçok yerde kullanılan portrelerinin ressamı ve "K. Atatürk" imzasını stilize eden; "Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi", "İstiklal Marşı" gibi baş tacımız olan en önemli öğretilerimizi yazan ünlü güzel yazı sanatçısı, gazeteci, grafik tasarımcısı, yazar Sayın Etem Çalışkan'ı ağırladık.

"Etem Çalışkan'dan Atatürk Portreleri" etkinliği içerisinde yer alan sergide İlköğretim fuaye alanında Etem Çalışkan'a ait yirmi beş eser sergilenmiştir. 1967 – 1970 yılları arasında Akşam, Milliyet ve Hürriyet gazetelerinde Ata'mızı anmak için özel olarak çizilmiş Atatürk portrelerinin yanı sıra pek çok sanatçının Etem Çalışkan hakkındaki yazıları ve Etem Çalışkan'a hediye edilmiş İş Bankasının özel koleksiyonundan İhap Hulusi afişi sergilenmiştir. Sergide, Etem Çalışkan'ın 2015 tarihli en son eseri, yağlı boya Atatürk Portresi de yer almıştır.

Serginin ardından 12.11.2015 tarihinde 5, 6 ve 7. Sınıf öğrencilerimizin katılımlarıyla Muvaffak Benderli Salonu'nda gerçekleştirdiğimiz söyleşide Sayın Etem Çalışkan, bizlerle çok değerli anılarını paylaştılar.  Ata'mızla Adana tren garında daha 10 yaşlarında iken karşılaşmış olan Çalışkan, bu anısını paylaşırken salonda duygulu anlar yaşanmıştır.

Velilerimizden Ses Sanatçısı Asena Akan'ın şık Veysel'den "Uzun İnce Bir Yoldayım" türküsünü de seslendirdiği söyleşimize Feyziye Mektepleri Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Mimar M. Kâmil Özkartal ve ünlü Tiyatro Sanatçısı Sayın Kayhan Yıldızoğlu da iştirak etmişlerdir.

Bizlere unutamayacağımız bir anı yaşattığı için Feyziye Mektepleri Vakfı ailesi olarak Sayın Etem Çalışkan'a teşekkür ederiz.