Işık Üniversitesi Elektronik Kaynakları


FMV Işık Okulları; 1.8 milyon yüksek çözünürlükte dijital görsele, Hukuksal mevzuata ve belgelere, 2500'ün üzerinde gazeteye, 8100 den fazla dergiye ve bu dergiler aracılığı ile milyonlarca makaleye, 110 binin üzerinde kitaba okuldan erişim imkanı sağlayabilmektedir.

 1.       ARTstor Image Database: Seçkin müzelerin envanterlerinde yer alan eserler, sanat, mimari ve beşeri bilimler alanlarında 1.8 milyondan fazla yüksek çözünürlükteki görüntü içeriğine erişim vermektedir. ARTstor, aşağıdaki konu alanlarındaki öğrenim ve çalışmalar için kullanılmaktadır: Sanat, Fen Bilimleri, Mimari Müzik & Müzik Tarihi, Din, Antropoloji, Tarih, Mimarlık & Mimarlık Tarihi, Edebiyat & Yabancı Diller, Edebi Eserler, Fotoğrafçılık, Dünya Tarihi, Politik Bilimler, Ortadoğu Çalışmaları, Ortaçağ Çalışmaları, Amerikan ve Asya Çalışmaları, Afrikalı Amerikan Çalışmaları, Amerikan Yerlileri ve Kızılderili Çalışmaları, Klasik ve Ortaçağ Çalışmaları, Rönesans Çalışmaları, Tiyatro & Dans, Dizayn ve Dekoratif Çalışmalar, Haritalar, Grafikler & Tablolar.

Erişim linki: https://library.artstor.org/#/

2.       Cumhuriyet e-Gazete ve e-Arşiv: Cumhuriyet gazetesinin 1930 yılından itibaren ekleri ile yayınlanmış tüm gazete sayılarını gazete mizanpajı ile erişime sunar.

Erişim linki: https://www.cumhuriyetarsivi.com/monitor/index.xhtml

3.       Hukuk Türk: HukukTürk veritabanı, İçtihat Bilgi Bankası ; Yargıtay Kararları, Danıştay Kararları, Anayasa Mahkeme Kararları, Uyuşmazlık Mahkemesi Kararları A.İ.H.M. Türkiye Kararları.  Mevzuat Bilgi Bankası ; T.C. Mevzuatı ve Diğer ; Kaynakça, Dilekçe ve Sözleşmeler, T.C. Resmi Gazete , Kanun Tasarılarını içeren kapsamlı bir veritabanıdır.

Erişim linki: http://www.hukukturk.com

4.       Nature Journals Online: Dünyanın önde gelen bilimsel yayınevlerinden Nature yayınevinin 80'in üzerinde dergisine 1997 yılından günümüze tam metin erişim imkanı sağlar. Dergilerin içinde Nature yayınevinin haftalık olarak yayınlanan ana dergisi Nature'da yer almaktadır.

Erişim Linki: https://www.nature.com/siteindex

5.       Press Reader: PressReader 100 ülkeden, 60 dilde 7.500 ün üzerinde günlük gazeteye ve magazin dergisine tam sayfa orijinal baskısıyla aynı günde erişim imkanı sağlayan eşsiz bir kaynaktır. Yayınların son 90 gününe ait arşivine de erişim imkanı sağlar. Kaynağa  iOS, Android işletim sistemine sahip mobil cihazlara yükleyeceğiniz PressReader uygulaması aracılığı ile de erişim sağlanabilir.

Erişim Linki: https://www.pressreader.com

6.       Scientific American: Aylık olarak yayınlanan Scientific American dergisine 1997 yılından günümüze tam metin erişim sağlar.

Erişim Linki: https://www.scientificamerican.com/store/archive/?magazineFilterID=all

7.       Springer ve Palgrave e-kitap koleksiyonu: Dünyanın önde gelen akademik yayınevlerinden Springer ve Palgrave Yayınevlerine ait İngilizce dilinde yayınlanmış 90 binin üzerinde elektronik kitaba erişim imkanı sağlar. Kitaplar sınırsız erişim modeli ile bölüm bölüm ya da doğrudan kitabın tamamı olarak indirilebilir.

Erişim Linki: https://link.springer.com/search?facet-content-type="Book"&query=&showAll=false

8.       Springer ve Palgrave dergi koleksiyonu: Dünyanın önde gelen STM (Science, Technology, Medicine) yayınevlerinden Springer ve Social Science yayınevlerinden Palgrave Yayınevlerine ait çoğunluğu İngilizce dilinde yayınlanmış 2480 civarında elektronik dergiye erişim imkanı sağlar. Tamamına yakın derginin arşivi ile birlikte tüm sayılarına ait makalelerine tam metin erişim imkanı sağlar.

Erişim linki: https://link.springer.com/search?facet-content-type="Journal"&query=&showAll=false

9.       Wiley E-kitaplar: Wiley yayınevi tarafından yayınlanan; iş idaresi, finans, yönetim, kimya, bilgisayar bilimleri, yerbilim, ziraat, eğitim, mühendislik, hukuk, yaşam ve sağlık bilimleri, matematik, istatistik, fizik ve psikoloji konularında 20 binin üzerinde kitaba tam metin olarak erişim imkanı sağlar. Kitaplar sınırsız erişim modeli ile bölüm bölüm ya da doğrudan kitabın tamamı olarak indirilebilir.

Erişim Linki: https://onlinelibrary.wiley.com/action/showPublications?PubType=book

10.   Wiley Dergi Koleksiyonu: Wiley yayınevi tarafından yayınlanan; iş idaresi, finans, yönetim, kimya, bilgisayar bilimleri, yerbilim, ziraat, eğitim, mühendislik, hukuk, yaşam ve sağlık bilimleri, matematik, istatistik, fizik ve psikoloji konularında 1600'ün üzerinde elektronik dergiye 1997 yılından günümüze tam metin erişim imkanı sağlar.

Erişim Linki: https://onlinelibrary.wiley.com/action/showPublications?PubType=journal